Drevotrieskový nábytok je populárny najmä vďaka svojej nízkej cene a dostupnosti v podobe polotovaru u rôznych predajcov. Jednotlivé dielce stačí zmontovať dokopy s dodanými skrutkami a už vyvŕtanými dierami.
Cena je nižšia najmä vďaka tomu, že materiál na výrobu drevotriesky je odpad, ktorý vzniká pri spracovaní masívneho dreveného nábytku.
Výroba drevotriesky
Tento odpad, respektíve drevené piliny sú najskôr sušené a následne lisované v niekoľkých vrstvách, v závislosti od hrúbky finálnej drevotrieskovej dosky. Jednotlivé vrstvy sa navzájom lepia chemickým lepidlom, alebo zlúčeninou, ktorá obsahuje živicu. Pri spájaní jednotlivých vrstiev sa používa vysoká teplota na okamžité stvrdnutie lepidla a to od 150 až do 500 stupňov Celzia.
Na zlisované piliny sa následne prilepí ozdobná vrstva, ktorá môže byť z papiera, plastu, alebo dreva. Jej hrúbka sa pohybuje od približne troch desatín milimetra do približne pol centimetra, čím je však tenšia, tým je finálny výrobok lacnejší, no zároveň sa predražuje technológia výroby, kedy môže dôjsť k prasknutiu alebo inému znehodnoteniu povrchovej úpravy.
Výhody drevotriesky
Výhodou je, že materiál na drevotriesku môže byť z takmer všetkých druhov dreva a pri jednotlivých vrstvách môže byť kombinovaný, čím sa dosahujú požadované fyzikálne vlastnosti ako je tuhosť a pevnosť. Povrchová vrstva môže mať ľubovoľný vzor a odtieň. Drevotrieskový nábytok preto môže vyzerať ako drevený nábytok, ale aj ako plastový, či kovový.
Nevýhody drevotriesky
Nevýhod drevotriesky je hneď niekoľko. Má vysokú váhu a horšie fyzikálne vlastnosti ako drevo. Ak sa používaním zničí povrch, nie je možné ho jednoducho opraviť ako v prípade dreva. Ak sa ako lepidlo používa umelá chemická zmes a nie prírodný materiál, môže vypúšťať smrad. Naň sú citliví najmä alergici. Drevotriesku nemožno použiť v exteriéry, keďže sa jej tenký povrch v prípade dažďa, prudkého slnečného žiarenia, alebo pri nízkych teplotách ničí.
Drevotrieskový nábytok nie je možné jednoducho recyklovať a opätovné používať tak, ako v prípade dreveného nábytku.
Povrch drevotriesky
Povrchová úprava nábytku z drevotriesky býva najčastejšie laminátová, z drevenej dyhy, alebo lakovaný vysokolesklý povrch.
Prírodná dyha
Prírodná dyha je doska hrubá od pol do niekoľko milimetrov. Veľmi často sa používa aj výraz dyhová preglejka. Lepí sa na drevotriesku. Ide o skutočné drevo. Je obľúbená najmä vďaka svojmu povrchu, ktorý imituje skutočné drevo a takýto nábytok môže byť pohľadom na nerozoznanie od skutočného dreveného nábytku.
Dyhu je nutné povrchovo upraviť. Môže sa moriť, čím sa mení jej odtieň, alebo lakovať, čím sa mení jej lesklosť. Štandardne je lakovaná šesť až desať krát v závislosti od požadovanej lesklosti a odolnosti. Schnutie je zdĺhavé, preto je tento proces časovo náročný.
Laminovaná drevotrieska
Laminátová povrchová úprava drevotriesky je veľmi obľúbená najmä u výrobcov, ktorí ju zákazníkom ponúkajú ako alternatívu k dyhovému povrchu drevotriesky. Laminátový povrch môže byť na prvý pohľad na nerozoznanie od dyhy. Na rozdiel od nej však ponúka oveľa viac možností odtieňov a vzorov. K dispozícii sú asi všetky druhy dreviny, ako aj rôzne vysokolesklé verzie, prípadne špeciálne vzory a kresby. Samozrejmosťou sú jednoduché farby ako je veľmi populárna biela, čierna, zelená, modrá a iné.
Aby bol laminát dostatočne odolný, mal by mať aspoň jeden milimeter a doska, na ktorú je lepený aspoň 16 milimetrov.
Laminátový povrch sa nelisuje za tepla, ale sa lepí. Ide o laminátový papier s hrúbkou od pol, do piatich milimetrov lepený melamínovou živicou. Ak sa použije príliš tenký laminátový papier, ľahko sa poškriabe alebo odrie.
Vysokolesklý povrch
Lesklé a vysokolesklé povrchy drevotriesky sú obľúbené najmä kvôli ich modernému vzhľadu a praktickým vlastnostiam. Takto upravená drevotrieska sa ľahko udržiava, je odolnejšia a čiastočne ju možno opravovať. Keďže hrúbka laku je niekoľko milimetrov, je možné ho zbrúsiť, respektíve šmirgľovať a opätovne povrch lakovať. Povrch je navyše odolnejší voči vode a škrabancom, preto je obľúbený na kuchynský nábytok a kuchynské dosky.
Ako základ sa používa prírodná dyha alebo laminát a to v závislosti od konečného vzoru. Obľúbenejší je však laminát. V predajniach nájdete množstvo nábytku, ktorý vyzerá ako plastový, kovový, alebo sklenený, no jedná sa iba o vysokolesklý povrch s laminátovým základom.
Základ sa niekoľko krát lakuje, respektíve voskuje. Po každom nátere sa jemne šmirgľuje a opäť sa nanáša ďalšia vrstva laku. Tento postup sa obvykle opakuje viac ako desať ráz, pričom jednotlivé vrstvy môžu byť s rozdielnou hrúbkou a odtieňom laku, aby sa dosiahla optimálna finálna farba.
Prečítajte si aj o: