Nábytok z ratanu

Ratan je rovnako ako drevo, čisto prírodný materiál. Ide o popínavú lianovitú rastlinu, ktorej hrúbka sa pohybuje v rozmedzí jedného až desiatich centimetrov a dĺžka dosahuje až 200 metrov. Kvôli svojej nedostatkovosti a vysokej cene je však veľmi populárny aj umelý ratan, ktorý má rovnaké vlastnosti ako ten prírodný.

Spracovanie

Ratan je mäkký a ohybný aj napriek tomu, že sa jedná o drevo. Preto je potrebné ho pred spracovaním vysušiť. Tým sa dosiahne tvrdosť. Aby však opäť zmekol, je nutné ho napariť. Takto naparený ratan sa používa na výrobu nábytku. Už hotový kus nábytku sa následne opäť suší a následne impregnuje olejom, alebo prírodným voskom, prípadne sa farbí. Prirodzená farba ratanu je veľmi podobná bambusu, no bežne sa príliš nevyskytuje. Ratan je totiž možné veľmi ľahko farbiť a existujú desiatky farebných kombinácii a povrchových úprav.

Výhody

Keďže je ratan prírodný a recyklovateľný materiál je vhodný do moderných ekologických a prírodných domov. Svojimi vlastnosťami sa približuje bambusu. Preto má všetky výhody dreveného masívu, no ponúka aj mnohé ďalšie. Ide o dostupný materiál, ktorý v dobrých podmienkach rýchlo rastie a ľahko sa spracúva, no na druhú stranu rastie iba v juhovýchodnej Ázii, preto je cena porovnateľná s drevom.

Ratan je odolný voči vplyvom počasia, preto je vhodný rovnako do exteriéru, ako do interiéru. Je veľmi odolný proti tlaku, ťahu, ako aj proti nešetrnému zaobchádzaniu.

Ďalšou výhodou je starostlivosť. O ratan sa jednoducho nemusíte starať. Nečistoty odstránite vlhčenou handrou, povysávate, alebo v extrémnych prípadoch osprchujete.

Nevýhody

Prírodný ratan prakticky nemá nevýhody. Je však ťažšie recyklovateľný. Kvôli jeho vlastnostiam sa z neho nevyrába drevotrieska. Opätovne sa používa iba po úprave. Ak sa náhodou nábytok poškodí, nie je možné ho jednoducho opraviť ako v prípade dreva, či paliet. Ratanový nábytok býva mnohokrát upletený z jednej liany, čím nie je možné vymeniť poškodenú časť. Bez skúseností sa ťažko rozpoznáva umelý ratan od prírodného. Ratan nemožno spracovávať automatizovane. V drvivej väčšine prípadov sa ratan musí zberať a spracovať manuálne. Nábytok sa vyrába, respektíve pletie taktiež manuálne.

Čierny ratan

Nazývaný aj ako krokodílie hniezdo (sarang buaya). Rastie v močiaroch a ide o vzácny druh ratanu, ktorý sa ťažko ťaží, keďže v džungľových močiaroch, odkiaľ sa odnáša ručne, hrozí množstvo nebezpečenstva. Je tvrdší a odolnejší ako prírodný ratan. Ťažšie sa spracúva, no kvôli svojej jedinečnej tmavo hnedej až čiernej farbe sa iba lakuje. Kvôli svojej nedostatkovosti a vysokej cene sa ako jeho náhrada používa umelý ratan.

Umelý ratan

Aby bol uspokojený dopyt po ratanovom nábytku, výrobcovia prišli so syntetickou alternatívou. Umelý ratan je na prvý pohľad nerozoznateľný od prírodného ratanu, má tiež rovnaké vlastnosti. Je však o niečo odolnejší a to najmä na miestach, kde sa často namáha ako zväzky a spoje. Hlavným prvkom je polyetylén. Takýto nábytok nie je toxický a odporúča sa používať na miestach, kde je s nábytkom nešetrne zaobchádzané. Ďalšou výhodou je samozrejme nižšia cena. Tá sa však v prípade dizajnových kúskov môže vyšplhať až na niekoľkonásobok ceny dreveného nábytku. Umelý ratan tiež nemá vôňu prírodného ratanu.

Použitie

Všetky tipy ratanu sa používajú najmä na exteriérový nábytok. Je populárny kvôli minimálnym nárokom na starostlivosť a údržbu, dizajn, ako aj odolnosť.

 

Niekoľko inšpirácii s ratanovým nábytkom

 

Prečítajte si aj o:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *